A bölcsességfogak általában a helyzetük miatt okoznak problémát. Mivel a fogív végén helyezkednek el, rosszabb a tisztíthatóságuk, így gyakrabban szuvasodnak. További probléma, hogy rossz irányba törnek elő vagy ha az irányuk jó, de kevés a hely a teljes előtöréshez. Ilyenkor a fog csak részlegesen tör elő, és marad rajta egy ínyrészlet.
A bölcsességfog rossz irányából adódóan nem tud előtörni. Ebben az esetben nekifeszül az előtte lévő fognak és képes az azon oldali fogakat eltolni. Ez akkor szembetűnő, amikor az alsó fogív középső fogai, a kis metszők, elcsúsznak egymáson. Ezen felül feszülő érzés jelentkezni szokott.
Amikor a bölcsességfog részlegesen tör elő, akkor a fog koronájának egy részét még takarja az íny. A korona és az íny között keletkezik egy tisztíthatatlan rész, ahol a baktériumok gyulladást tudnak okozni, ami fájdalommal jár. Ez a leggyakrabbal előforduló panasz.
Ilyen esetekben tisztíthatatlan terület keletkezik a bölcsességfog és az előtte lévő fog között is. Ez a fogak szuvasodásával jár. Gyakran már csak akkor veszik észre a páciensek, amikor a rágófog megfájdul. Ilyenkor általában a bölcsességfog eltávolítása és a rágófog gyökérkezelése a megoldás, ha még menthető.
A bölcsességfog eltávolítása során nehézséget okozhat a foggyökér és az alsó ajkat ellátó idegszál közelsége. Ha az eltávolítás során sérül az idegszál, akkor érzéskiesés (zsibbadás) léphet fel az alsó ajak bölcsességfoggal azonos oldalán. Ez lehet átmeneti vagy ritka esetekben végleges. Ez az ideg az érzésért felel, a mozgatásért nem. Tehát sérülése során a mozgás nem marad el, hanem az ajak egyik oldalának érzése esik ki.
Ennek elkerülése céljából a műtét tervezéséhez 3 dimenziós röntgen ( CBCT ) felvételt használunk.
A felső bölcsességfogaknál a rossz növekedési irány és a nehéz tisztíthatóságból adódó szuvasodás szokott előfordulni.
Itt a nehézséget az arcüreg közelsége okozza. Ha a fogeltávolítás során megnyílik az arcüreg, akkor egy kis plasztikával ezt még a műtét alatt zárjuk. Orrfújási tilalmat rendelünk el, illetve antibiotikummal és fájdalomcsillapítóval látjuk el páciensünk.
Gyógyulási idő:
A műtét után ha érzi, hogy kezd múlni a zsibbadás javasolt fájdalomcsillapító bevétele. A bölcsességfogak műtéti eltávolítása után általában adunk antibiotikumot, aminek szedését a műtétet követően javasoljuk.
Második napon az arc duzzanata jelentkezhet, ami a 3.napon szokott a legnagyobb lenni. Az antibiotikum szedése 1 hétig javasolt.
Egy hét után eltávolításra kerülnek a varratok. Ilyenkor már csak enyhe panaszok szoktak maradni.
Teljes felgyógyulási idő kb. 2 hét. Ilyenkor már a seb panaszmentes az esetek többségében.
Előfordulhat, hogy a véralvadék szétesik vagy befertőződik, ilyenkor elhúzódóbb a sebgyógyulás. Ebben az esetben gyógyszert helyezünk a sebbe, ami csillapítja a panaszokat. Ha valami probléma fellép a sebgyógyulás folyamatában, javasoljuk a páciens jelentkezését, hogy a sebet ellenőrizni tudjuk és szükség esetén elkezdjük a kezelést.
Jelentkezzen be konzultációra Dr. Nagy Bálinthoz!
+36 30 321 0203