A fogászati tömés az egyik leggyakrabban végzett fogászati beavatkozás, amelynek célja a fogszuvasodás (caries) által károsított fogszövet helyreállítása és a fog eredeti funkciójának megőrzése.
A fogszuvasodás a fog kemény szöveteinek károsodása, amelyet leggyakrabban a plakkban található savas baktériumok okoznak. A plakk a fogak felszínén lerakódó biofilm, amelyben a baktériumok elszaporodnak, és savakat termelnek, amelyek a zománcot és a dentint támadják meg.
Tömés készítés lépesei:
A beavatkozás előtt a fogorvos helyi érzéstelenítést alkalmaz, hogy a páciens a kezelés során ne érezzen fájdalmat. Ezután a szuvas részek eltávolítása következik, amelyet fúróval (turbina vagy mikromotor) végeznek.
Üreg kialakítás: Az üreg kialakítása során a fogorvos meghatározza az eltávolítandó szuvas szövetek mennyiségét, és gondosan alakítja ki a tömés befogadására alkalmas helyet. Ennek során figyelembe kell venni a fog anatómiai struktúráját, és minimalizálni kell a fog anyagának veszteségét.
Ha az anyaghiány még nem érte el az idegkamrát, de már nagyon közel van hozzá, akkor van lehetőség a tömés alábélelésére. Ilyenkor egy speciális anyag kerül az üreg aljára, ami harmadlagos dentin képződését indukálja. Fontos az így ellátott fog fél évenkénti ellenőrzése, mivel a legnagyobb gondosság mellett is elhalhat a fog. Ilyenkor mielőbb el kell kezdeni a fog gyökérkezelését.
Foganyag előkészítése – bondozása (kondicionálása)
A tömőanyag rétegzése és a rágófelszín kialakítása
Miután a tömés anyaga megszilárdult, a fogorvos gondosan kialakítja a fog eredeti formáját, beleértve az occlusalis felszínt (rágófelszín), hogy a harapás megfelelő legyen. Ezt követően a tömés felületét polírozzák, hogy sima és fényes legyen, ezáltal megakadályozva a plakk lerakódását.
A tömés elkészítése után a fog érzékeny lehet néhány napig, különösen hideg vagy meleg ételek fogyasztásakor. Ha a tünetek nem enyhülnek, vagy a harapásban eltérés tapasztalható, szükség lehet egy utólagos korrekcióra.
A megfelelő szájhigiénia és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés elengedhetetlen a tömés hosszú élettartamának biztosításához. A fogselyem és a fluoridos fogkrém használata segít megelőzni a szuvasodás újbóli kialakulását a tömés körül.
Ha a szuvas rész tisztítása során megnyílik az idegkamra, akkor is választható a fog gyökérkezelése, illetve mérlegelendő a fog eltávolítása.
Gyakori kérdések a töméskészítéssel kapcsolatban:
Meddig tart egy tömés?
A tömés élettartama anyagtól és a megfelelő szájápolástól függően 5-15 év is lehet.
Fájdalmas a töméskészítés?
A helyi érzéstelenítésnek köszönhetően a beavatkozás fájdalommentes, de utána érzékenység előfordulhat.
Mikor szükséges cserélni a tömést?
Ha a tömés elhasználódik, megreped, vagy alatta újabb szuvasodás alakul ki, szükség lehet annak cseréjére.
Jelentkezzen be hozzánk konzultációra!
+36 30 321 0203